PDASoft

BlackBerry Bold 9900  dotykový pisálek s BlackBerry OS 7
Publikováno: Pondělí, 19.09. 2011 - 00:00:00
Téma: BlackBerry


Novinka od BlackBerry kombinuje léty prověřenou hardwarovou klávesnici s dotykovým displejem. Změnou je také nový operační systém BlackBerry OS 7 přinášející např. mnohem vyšší grafický výkon a některé další novinky. Povede se společnosti RIM přesvědčit, že její telefony mají stále co nabídnout?Pro netrénované oko je Bold 9900 jen dalším BlackBerry. Dalším telefonem s klávesnicí a malým displejem schopný upoutat pozornost většinou pouze u firemních zaměstnanců.

Ale pro uživatele, kteří oceňují dobrý design a jsou si vědomi toho, jak moc dokáže ovlivnit každodenní používání telefonů, mohou dost dobře vidět téměř dokonalý telefon. Toto prohlášení zní možná až příliš pozitivně, ale v momentě, kdy uchopíte Bold 9900 do ruky si uvědomíte, že tento telefon není jako žádné jiné starší BlackBerry. Nerozumíte?

V této recenzi vám vysvětlím, proč má Bold 9900 náskok před jakýmkoli jiným telefonem tohoto typu a proč se jedná o téměř dokonalý příklad toho, jak by měl chytrý telefon vypadat. Skoro to vypadá, jako by se týmu inženýrů společnosti BlackBerry podařilo přijít na to, že i u Boldu 9780 bylo ještě co zlepšovat, a odhalil těch několik drobností, které však ve výsledku mají na každodenní používání telefonu skutečně velký význam.

Pro někoho možná bude zklamáním, že BlackBerry Bold 9900 používá stejný typ konstrukce jako většina starších modelů výrobce. Tím nemyslím ani tak to, že má klávesnici pod displejem, ale že si je hodně podobný se staršími modely Bold (a někdy i Curve). Na to však mohou být dva různé pohledy - podle toho prvního by se nemělo měnit něco, co se osvědčilo, druhý by naopak mohl tvrdit, že lidem z BlackBerry schází nápaditost. Já se však musím přiklonit spíše k prvnímu tvrzení, protože málokterý telefon je hardwarově tak dotažený, jako toto BlackBerry. Na pohled by mohl vadit jedině menší displej, ale i v tomto případě mohu potvrdit, že se malý jen zdá.

První dojmy

Telefon působí výborně od prvního okamžiku, čemuž napomáhá také skvělé rozložení hmotnosti. Díky tloušťce 10,5 mm telefon vypadá jako tenká placička a působí tak mnohem moderněji, než starší modely BlackBerry. Proužek chromu táhnoucí se po bočních stranách je zajímavým desénovým doplňkem, který však nijak nenarušuje celkový vzhled přístroje. Čelní strana opravdu moc nového nenabídne, pod displejem je možné najít klávesnici doplněnou o navigační trackpad, tlačítka pro příjem a ukončení hovoru, vstup do menu a návrat zpět. Nijak se nezměnilo ani rozložení tlačítek nebo pozice loga výrobce.

Na levé straně se nachází klasický 3,55 mm audio jack a microUSB konektor, na pravou stranu umístil výrobce tlačítka pro regulaci hlasitosti a obvyklé funkční tlačítko. Mezi tlačítky pro regulaci hlasitosti je umístěno ještě jedno tlačítko, jehož funkci se mi však nepodařilo odhalit. Spodní hrana neobsahuje nic, vrchní pak oblíbené tlačítko pro rychlé vypnutí zvuků.

Lesklá zadní strana s plastovým krytem baterie svými barvami kontrastuje s čelní stranou přístroje. Gumové orámování krytu baterie vypadá dobře a navíc přispívá jistějšímu držení, celkově bych však ocenil jiný materiál, než je plast. I vzor zadního krytu už je dnes překonán, alespoň, že se kryt dobře přidělává a oddělává. Připomeňme, že kryt obsahuje i anténu vestavěného NFC čipu.

Jistě jste pochopili, že jsem z nového BlackBerry nadšený. Opravdu se jedná o to nejlepší, s čím výrobce do současné doby přišel. Za sebe dokonce říkám, že se jedná snad o nejhezčí chytrý telefon, jaký jsem kdy používal, ačkoli počítám s tím, že mnoho z vás se mnou tento názor sdílet nebude.

Obsah balení

V balení se samozřejmě nachází napájecí adaptér a USB kabel, který zřejmě bude nutné používat, protože žádný jiný kabel nebyl schopný BlackBerry nabíjet. Vyzkoušet jsem kabely od iPhonu, od starších BlackBerry i běžný USB kabel, s žádným jsem ale neuspěl. Zřejmě tak bude nutné používat opravdu jen kabel dodávaný spolu s telefonem.

Svou kvalitou mě příjemně potěšila dodávaná sluchátka, která jsou lepší než kousky dodávané se staršími přístroji. Produkovaný zvuk se může pochlubit dobrou hloubkou, nicméně pokud máte doma nějaká lepší, zřejmě budete používat svá. Dále se v balení nachází pěkně zpracovaný manuál, utěrka na čištění displeje a dokonce se vrátilo i typické kožené pouzdro.

Obsah balení tak lze pochválit, ačkoli se zde nenachází nic nadstandardního. Takto nějak by mělo vypadat příslušenství dodávané ke každému chytrému telefonu v této cenové hladině a neuškodilo by, kdyby si zde výrobci dali více práce.

Displej

Displej je skvělý nejen svou ostrostí, ale i čitelností za všech světelných podmínek. Rozlišení 640 x 480 bodů znamená hustotu bodů 285 PPI, díky čemuž je již téměř nemožné postřehnout jednotlivé pixely. Na rozlišení si tedy opravdu nemohu stěžovat.

Řada uživatelů si ale stěžuje na nedostatečné fyzické rozměry displeje, jehož úhlopříčka činí 2,8 palce. V porovnání s jinými chytrými telefony, které nemají pod displejem klávesnici, je displej samozřejmě menší, to je jasné. Nikdo se ani nesnaží zpochybňovat, že displej s úhlopříčkou přes čtyři palce bude pro čtení webu, hraní her nebo sledování videa lepší. Na druhou stranu si s tím vším celkem dobře poradí menší displej BlackBerry. Pokud však vyžadujete klávesnici pod displejem, je nutné smířit se s určitými kompromisy.

Prohlížení internetu není na novém BlackBerry ideální hned ze dvou důvodů. 1) Samotný internetový prohlížeč stále není tak dobrý jako u konkurence, ačkoli vůbec není špatný. 2) Displej položený na šířku není pro prohlížení stránek také příliš dobrou volbou. Prohlížení internetu je tak jednou z oblastí, kde BlackBerry potřebuje pořádně zabrat, v porovnání s jinými mobilními systémy zkrátka stále ztrácí.

Na rozdíl od předchozích modelů řady Bold je displej dotykový, což si vyžádá trochu zvyku. Ze začátku určitě budete používat raději optický trackpad, protože ten se také používá velmi dobře, po čase jsem ale začal zjišťovat, že i používání dotykového displeje má své výhody (zejména při procházení dlouhých webových stránek, nejrůznějších seznamů, ale třeba i e-mailů). Díky výkonnější grafice navíc přístroj i při rychlém listování reaguje velmi svižně. Mohu tedy říci, že kombinace dotykového displeje a klávesnice funguje velmi dobře. I na používání dotykového displeje jsem si zvykl velmi dobře a nyní jej používám častěji než trackpad.

Klávesnice

Nejlepší klávesnice, jakou jsem kdy na mobilním přístroji používal. Je výjimečná v každém ohledu – od uklidňujícího pocitu, že vždy stisknete přesně to tlačítko, které chcete, až po jejich perfektní tvar. Takto nějak by zkrátka měla vypadat každá pohodlná klávesnice na mobilních telefonech.

Otázka pro kritiky menších displejů – co je podstatnější – větší displej nebo pohodlnější zadávání textů? Za sebe určitě říkám, že lepší zadávání textů, protože osobně nemám vůbec rád psaní skrze dotykový displej, které je vždy kompromisní. A nezáleží na tom, zdali se jedná o iPhone nebo telefony s Androidem, které mají displeje ještě větší. Vždy úplně ztrácím chuť na takovýchto přístrojích cokoli psát.

Klávesnice je určitě jednou z největších výhod Boldu 9900 a dává mu tak v běžném každodenním používání velkou výhodu před většinou jiných chytrých telefonů. Přesto je zřejmé, že se najde řada uživatelů, kteří na tento argument nepřistoupí. Tady vždy půjde o to, jestli je pro někoho důležitější klávesnice nebo velký displej. Problém je to však zejména pro uživatele, pro které je důležité obojí.

Procesorový a grafický výkon

Rozdíl způsobený osazením výkonnějšího grafického čipu Liguid graphics by neměl být podceňován. Zpočátku si jej nejspíš nevšimnete, později si ale začnete uvědomovat, že procházení fotografií, rolování webovými stránkami a obecně odezvy jsou rychlejší a bezproblémovější, než tomu bylo dřív. Je vidět, že nová grafika je pro zařízení s dotykovým displejem skvělou volbou, je však otázkou, jestli ji operační systém dokáže vůbec patřičně využít.

Celkový výkon přístroje je skutečně dobrý. O všech BlackBerry se dá říci, že jsou rychlými přístroji, novinka je na tom ale ještě podstatně lépe. Jediné, co bych tak vytknul, je malý prostor pro instalaci aplikací, ale software pro BlackBerry je většinou paměťově nepříliš náročný, takže běžné uživatele by to nemělo nijak postihnout.

Výdrž baterie

Hodnotit výdrž baterie je složité, protože bude hodně záviset na každém uživateli. Majitelé starších BlackBerry se nicméně budou muset připravit na to, že si nejspíš o něco pohorší. Na druhou stranu jsem se stále dokázal dostat na dva dny výdrže při aktivním Wi-Fi a 3G spolu se všemi službami BlackBerry. Stále je to tedy lepší než u iPhonu nebo Androidu, navíc počítám s tím, že výdrž půjde o něco nahotu, až si na telefon zvyknu a nebudu pořád něco zkoušet.

Kvalita zvuku a citlivost na signál

Zvuk při hovoru i citlivost příjmu signálu je na absolutní špici mezi dnešními chytrými telefony. Lepší budete shánět jen těžko. Je úctyhodné, jak se v RIM dokázali s tímto problémem vypořádat u tak tenkého telefonu. Více zde opravdu netřeba dodávat.

Multimédia

Přehrávání videa není špatné, s menším displejem je ovšem nutné počítat. Obraz je ale krásně čistý a díky vyššímu výkonu je i plynulý. Potěší i kvalitní zvukový výstup, který je při použití kvalitnějších sluchátek lepší než na iPhonu 4 a zcela srovnatelný se Samsungem Galaxy SII. Pokud se tedy smíříte s tím, že kvůli menšímu displeji nebude BlackBerry tou nejlepší náhradou za domácí kino, užijete si dostatečně i multimediální výbavy.

Fotoaparát

Rozhodně se jedná o nejlepší fotoaparát mezi přístroji BlackBerry, což ovšem ještě bohužel neznamená, že je srovnatelný i s tím nejlepším od konkurence. Problémy jsem měl zejména se zaostřením blízkých předmětů, ačkoli jsem se hodně snažil. Na telefon tedy dobré, klasický foťák ovšem zatím nenahradí.

Příjemným překvapením je záznam videa, jež se může pochlubit nejen čistým obrazem, ale také kvalitním zvukem. Co se videa týče, zde je vše srovnatelné i s konkurenčními high-end smartphony.

Software a aplikace

BlackBerry OS se dostal o pomyslný stupínek dál. Jenže stejně jako v případě BlackBerry OS 5 a OS 6 je i tentokrát rozdíl jen málo patrný a pokud někdo není prostředím svého přístroje vysloveně posedlý, možná si žádných rozdílů ani nevšimne. Samozřejmě, že se v systému odehrála řada nejrůznějších změn, které urychlují jeho práci, počítá se s výkonnější grafikou apod., ale způsob práce a fungování je stále stejný. Uživatel se tak stále může těšit na obrovské množství nejrůznějších voleb a možností napříč nejrůznějšími funkcemi. Ovládání je zkrátka jiné (a asi ne tak efektivní) jako v případě Windows Phone, Androidu nebo iOS.

Systém nabízí několik domovských obrazovek, mezi kterými lze díky dotykovému displeji rychle přecházet. Pokud si dáte trochu práce a upravíte si zkratky, bude vám vše dobře sloužit. Domovské obrazovky nepůsobí tak zastarale jako systém Androidu a v porovnání s ním nabízejí i mnohem větší flexibilitu v tom, co zde může být zobrazeno.

Organizační funkce patří stále mezi to nejlepší. I díky své jednoduchosti se kalendář, kontakty i poznámky používají neuvěřitelně snadno a bez problémů vykonávají to, co mají. Pro organizaci času budete zkrátka hledat stěží něco lepšího. Stále stejně však bohužel zůstává i e-mailový klient, což je v porovnání s konkurencí, která vypadá již téměř jako na stolním počítači, bohužel nedostatečné. Systém je funkční, důvěryhodné a bezpečný, jeho podoba a organizace však příliš neodpovídá požadavkům roku 2011.

Pro někoho jako jsem já, je docela složité si BlackBerry OS neoblíbit. Je velmi rychlý, stabilní a dovoluje mi pracovat přesně podle mých potřeb. Pro řadu uživatelů je však problém v tom, že se nevyvíjí dostatečně rychle. Osobně si sice nemyslím, že by se měl systém nějak zásadně měnit, ale podle upadajících preferencí značky by k tomu asi mělo dojít. BlackBerry OS je zkrátka jinak koncipovaný systém, než je dnes běžné, což mu přináší výhody i nevýhody. V mnohém je mnohém je mnohem efektivnější, po práci si ale nezastřílíte ptáky na prasata, což je zřejmě pro mnoho uživatelů důležitější.

Navzdory k mým sympatiím k tomuto systému musím přiznat, že nabídka aplikací není dobrá. Nevím, zdali je to způsobeno omezeními na straně systému nebo zkrátka malou poptávkou, je ale nutné počítat s tím, že je pro BlackBerry dostupných jen několik tisíc aplikací, které mohou pokrýt základ nutných potřeb. A pokud už nějaké zajímavé programy existují, nejsou většinou prezentovány tak dobře, jako na jiných platformách. A s hrami je to ještě těžší.

Samozřejmě i zde existují i výjimky, jako je třeba perfektní program Ascendo Money, celkově vzato však narazíte na omezenou nabídku softwaru velmi rychle. Dalším problémem je pak také vysoká cena programů (software pro BlackBerry je i několikanásobně dražší než stejný program pro jiné platformy).

Nabídka softwaru je zkrátka určitě jednou z největších nevýhod přístrojů BlackBerry. Osobně sice zastávám názor, že je důležitější mít v přístroji spolehlivé funkce, než desítky programů, které člověk spustí jednou za měsíc, přesto je to ale zcela objektivně černý puntík.

Závěr

Vynést finální ortel nad BlackBerry Bold 9900 není jednoduché. Co se hardwaru týče, jedná se o špičkový telefon s výbornou klávesnicí, kvalitním zvukem, oku lahodícím designem nebo skvěle čitelným displejem. Na druhou stranu je zde ale operační systém, pro který neexistuje téměř žádný software, což znamená mnohem menší flexibilitu při tom, co vše je možné s telefonem provádět. A to je při každodenním používání docela omezující.


Zdroj: Shaun McGill pro Lost in Mobile.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5320