PDASoft

Samsung Galaxy Note  na pomezí chytrého telefonu a tabletu
Publikováno: Pondělí, 21.11. 2011 - 00:00:00
Téma: Recenze hardware


Zda zařadit Samsung Galaxy Note mezi chytré telefony nebo mezi tablety, to je otázkou. Ať tak či tak se ale jedná o velmi zajímavé zařízení, na které se na následujících řádcích podíváme podrobněji.Displeje chytrých telefonů se v posledních několika měsících zvětšují až neuvěřitelným tempem. Ještě před několika málo měsíci jsme na trhu mohli nalézt jen několik málo přístrojů, které se svými displeji atakovaly hranici čtyř palců. Pak ale přišla změna a po telefonech s displeji o úhlopříčkách 4,3“ a 4,7“ palců jsme se nyní dočkali Samsungu Galaxy Note s displejem o úctyhodné úhlopříčce 5,3 palců.

A při této úhlopříčce si již nejsme jisti, zdali takový přístroj označovat jako telefon nebo již tablet. Když loni Dell představil svůj tablet Streak s 5ti palcovým displejem, pojímal jej jako tablet, který se bude používat s displejem na šířku a ovládat oběma rukama. Galaxy Note na to jde ale trochu jinak.

Vypadá jako telefon – řekněme zvětšená varianta Samsungu Galaxy SII – určený pro použití s displejem na výšku, s klasickým sluchátkem, Androidem 2.3 i s klasicky vybavenými hlavními obrazovkami. I samotný Samsung jej označuje za telefonem. Ani tak ale odpověď zkrátka nemusí být jednoznačná.

Telefon je velký na pohled, telefon je velký v ruce, telefon je velký v kapse. Je dost nepravděpodobné, že se vám podaří na veřejnosti vykonat jakýkoli hovor, aniž by si vás několik lidí ihned nevšimlo. Není to zkrátka typ telefonu, se kterým se setkáváte každý den. Rozměry určitě budou jedním z faktorů, které jej vyřadí z výběru mnoha uživatelů, ačkoli jinak se jedná o velmi zajímavý telefon.

Telefon má mnoho silných stránek, které je možné rozdělit do tří základních skupin. První z nich je v každém případě displej, což je jasné na první pohled. Má úhlopříčku 5,3 palců, vyroben je technologií Super AMOLED a pochlubit se může rozlišením 1280 x 800 bodů, což činí výslednou hustotu bodů 285 ppi. Je úžasný při sledování videa, při čtení, při prohlížení webu, při hraní her, při navigování, zkrátka kdykoli.

Druhou silnou stránkou telefonu je jeho výkon. I to se však dá od telefonu s 1 GB operační paměti a dvoujádrovým procesorem taktovaným na frekvenci 1,4 GHz očekávat. Kromě občasných drobných zaškobrtnutí je vše rychlé a plynulé. Pochvalu si v každém případě zaslouží také vestavěný fotoaparát (8 mpx) schopný pořizovat Full HD videa. Co se fotoaparátů týče, dostává se Samsung dnes u chytrých telefonů mezi špičku.

K tomuto základu si můžeme dále připočíst také 16 GB vnitřní paměti, Bluetooth 3.0, NFC nebo akumulátor s kapacitou 2500 mAh.

Třetí silnou stránkou přístroje je dodávaný stylus. Telefony již dokázaly nahradit celou řadu různých zařízení (od přehrávačů po herní konzole apod.), zatím se jím ale nepodařilo nahradit něco tak základního, jako je papír a tužka. A to si dává nový Galaxy Note za úkol.

Nejčastěji budete pravděpodobně S Pen (takto Samsung dodávaný stylus nazývá) používat v kombinaci s aplikací S Memo. To je graficky hezky ztvárněná aplikace umožňující pořizovat poznámky téměř libovolným způsobem – hlasem, psaním na klávesnici, fotografováním, kreslením i psaním na displej s rozpoznáváním rukopisu.

Velmi jednoduše lze také pořídit otisk (screenshot) jakékoli aplikace, oříznout jej, doplnit jej potřebnými informacemi a sdílet jej s ostatními (pokud si tak budete přát). Může se to hodit např., pokud chcete někomu ukázat svou pozici na mapě, připsat informace k prezentaci apod.

Jak je zmíněno výše, telefon obsahuje i základní možnosti rozpoznávání ručně psaného písma, kdy to co píšete psaným písmem, převádí na klasické písmo, pravdou ale je, že příliš radosti nám v tomto ohledu neudělal. K dispozici jsou i další aplikace s tím, že další by měly nadále přibývat. Dozvědět se o nich můžete např. ze speciálního katalogu S Choice, který je dostupný samozřejmě přímo z přístroje.

Nápad se stylusem S Pen je docela podobný peru, se kterým přišlo HTC u tabletu Flyer. Řekli bychom, že u Samsungu je celý nápad dotažen lépe, za prvé je celé zařízení přeci jen přenosnější, a je tak vhodnější pro záznam poznámek v terénu, za druhé je pero možné ukrýt přímo do těla telefonu, což je také výhoda (u HTC toto možné není).

Díky S Pen se nám zdá koncept velkého Galaxy Note přeci jen o něco využitelnější za jímavější, než kdyby se jednalo pouze o „zvětšený“ telefon. Nelze sice říci, že by dokázal papír a tužku nahradit za každé situace, určitě si ale dokážeme představit mnoho uživatelů, pro které takto dobře poslouží.

Ve výsledku je Galaxy Note určitě zajímavé zařízení, které vyčnívá z řady. Ale právě proto je docela těžké jej doporučit. I když je to opravdu pěkný kousek hardwaru, je přeci jen dost veliký a navíc se svou cenou blíží spíše klasickým „velkým“ tabletům, než podobně vybaveným chytrým telefonům. Pokud si jej pořídíte, připravte se na to, že budete potřebovat záložní telefon, protože tento se vám nebude chtít nosit všude.

Závěrečné hodnocení:

Výkon (4/5):Až na chvilkové občasné zadrhnutí je vše příkladně plynulé
Design (4/5):Velký, ale svým způsobem krásný telefon
Funkce (5/5):Obsaženy jsou všechny důležité vlastnosti, které by měl telefon s Androidem mít
Výdrž baterie (4/5):nečekaně dobrá, pracovní den zvládne bez obav
Cena (3/5):Dražší než u ostatních telefonů, vyrovná se „velkým“ tabletům

Vlastnostmi unikátní telefon. Pokud považujete o jeho pořízení, určitě sis jej před nákupem osobně vyzkoušejte.


Zdroj: Andy Betts pro littlegreenrobot.co.ukTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5361