PDASoft

Je iPAD vhodný skutečně pouze pro zábavu?
Publikováno: Pondělí, 09.01. 2012 - 07:00:00
Téma: Apple iPAD


Jsou tablety vhodné pro práci či ne? Názory jsou jistě různé, v dnešním článku si ale povíme, proč tomu tak je. Dozvíme se také, z jakých důvodů je práce na tabletu mnohem příjemnější, nežli je tomu při použití chytrých telefonů. Může však tablet nahradit i stolní počítač či notebook?Mnoho lidí zastává názor, že Apple iPAD, potažmo celý operační systém iOS není kvůli nedostatku seriózních aplikací absolutně vhodný pro pracovní nasazení. Já s tím ale nemohu souhlasit, a abych svůj názor obhájil, vznikl tento článek.

Ve skutečnosti jsou to právě tablety, které jsou ideální pro pokročilejší správu informací jakéhokoli typu či vytvoření rychlé odpovědi na právě došlý e-mail. Nebyly to chytré telefony, ty byly vhodné jako diář nebo adresář, ale pro pokročilejší činnosti byly limitovány velmi malým dostupným prostorem na displeji. A právě díky tomu jsou tablety tak užitečné.

Je pravda, že i na stařičkých Palmech jsem pořídil obrovská kvanta textů, ať již přes Graffiti nebo třeba externí Bluetooth klávesnici, v současné době ale mám tak trochu problém si toto své počínání obhájit. Pravděpodobně tomu tak bylo z velmi jednoduchého důvodu – protože jsem mohl. Používání počítače by dávalo mnohem větší smysl. A stejně tak dnes chápu ty názory, které tak vychvalují používání chytrých telefonů při nejrůznějších činnostech – ono to jde, tak proč toho nevyužít.

Při použití tabletu se však člověku nabízí mnohem více možností – a ne kvůli použitému operačnímu systému, ale právě kvůli mnohem většímu displeji. Ačkoli pro některé úkony stále iPhone využívám, musím říci, že práce na tabletu je mnohem užitečnější. Velkou výhodu přinášejí tablety také při jakémkoli čtení (bez problémů si zde můžete zobrazit i PDF soubory). Různé E-Ink čtečky jsou dozajista také zajímavé a praktické přístroje, ale právě se čtením PDF souborů mívají velmi často potíže. iPAD také navíc nabídne skvělé možnosti synchronizace všeho možného (např. označený text v iPADu se mi automaticky označuje i ve stejném souboru na mém stolním počítači).

Pro psaní rozsáhlejších textů samozřejmě raději použiji počítač, na druhou stranu jsou však Pages pro iPAD jednou z nejlepších aplikací pro práci s dokumenty na mobilních přístrojích, jakou jsem kdy viděl. Alespoň v mém případě však zásadně preferuji psaní prostřednictvím hardwarové klávesnice, takže ačkoli jsem si rychle zvykl na ovládání prostřednictvím dotykového displeje, při psaní to není moje preferovaná metoda. V kombinaci s externí klávesnicí je pak iPAD zařízení, které zvládne bez problémů základní tvorbu dokumentů. V tomto se mu mohou vyrovnat jedině PC nebo MAC zařízení, mobilní Palmy či Windows Mobile na tom byly hůře. V dobré paměti ale musím vyzdvihnout přístroje Psion, ty byly i před lety pro tvorbu dokumentů velmi výkonnými pomocníky.

Osobně se tedy domnívám, že tablety jsou pro práci stejně dobré jako pro zábavu, ne-li dokonce lepší. Samozřejmě záleží také na uživatelích, protože každý z nás má zcela jiné potřeby, ale obecně musím hájit názor, že tablet je pro práci užitečnější než chytrý telefon či PDA. Aplikace pro tablety jsou funkčně vybavenější a jejich celková použitelnost je vyšší. Pro mě jsou tedy tablety prvními prakticky použitelnými přístroji, které při práci mohou nahradit notebook.


Zdroj: Shaun McGill pro Lost in Mobile.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5380