PDASoft

Recenze Nokia Lumia 710 - cenově dostupná Nokia s Windows Phone 7.5
Publikováno: Úterý, 21.02. 2012 - 00:00:00
Téma: Hardware Windows Mobile


Vedle dlouho očekávané Nokie Lumia 800 se na trh dostává také její mladší sourozenec Lumia 710. Ačkoli ta celkově sklízí mnohem menší zájem, její podrobnější prozkoumání může dokázat, že je to škoda. Díky své výhodné ceně a zajímavé výbavě, která není od mnohem dražšího modelu tolik odlišná, totiž má určitě co nabídnout.Dnes se nepodíváme na to vytoužené dítko Nokie a Microsoftu, dnes si otestujeme "tu druhou" Lumii. Tu levnější. Ani v tomto případě se však nedá říci, že by nešlo o zajímavý kousek, Lumia 710 se totiž svou výbavou řadí do střední třídy, tudíž může být prodávána za mnohem přijatelnější cenu. I přesto však dokáže svému uživateli nabídnout např. displej ClearBlack s úhlopříčkou 3,7 palců, procesor Snapdragon s frekvencí 1,4 GHz, 512 MB RAM, 5ti megapixelový fotoaparát schopný nahrávat video v rozlišení 720p a to vše pak pod taktovkou operačního systému Windows Phone 7.5 Mango.

Hardware

Když Nokia před několika měsíci představila svůj model Lumia 800, dá se tak říci, že jím dokázala překvapit a možná i definovat budoucnost designu špičkových chytrých telefonů. Ačkoli se jednalo o velmi podobné řešení, jaké Nokia použila již u staršího modelu N9, teprve Lumia 800 jej dokázala proslavit. A že k tomu byl důvod. V případě modelu Lumia 710 se bohužel nic takového nestalo, telefon je to přinejlepším průměrný a i tentokrát má vzor ve starším modelu, v tomto případě telefonu Nokia 603. Telefon sice dokáže dobře padnout do ruky, ale na rozdíl od svého dražšího kolegy nijak nezaujme, nijak nepřekvapí. Se svými 129 gramy je lehčí než největší konkurent HTC Radar, rozměry 119 x 62,4 x 12,5 mm jsou si pak pro oba telefony velmi podobné. Díky zaobleným zádům však bude Lumia 710 působit kompaktněji.

Pokud se blíže podíváme na konstrukci telefonu, zjistíme, že je příjemně zaoblená. Zadní stranu pak tvoří "pogumovaný" soft-touch povrch. Telefon je také dodáván v různých barevných variantách, tudíž si každý může vybrat tu, která mu padne nejlépe. Konstrukce telefonu není špatná, pokud ale při stisku přitlačíte, určitého vrzání a skřípání se bohužel přeci jen dočkáte. Zadní stranu kromě loga výrobce doplňuje také fotoaparát (čočka má hodnotu f 2.2) s diodovým bleskem, otvorem hlasitého reproduktoru. Pokud sejmete zadní kryt, dostanete se k otvoru pro microSIM kartu a akumulátoru o kapacitě 1300 mAh. A to je vše, slot pro paměťovou kartu se tentokrát nekoná, uživatel si bude muset vystačit s vnitřní pamětí o kapacitě 8 GB.

Tlačítka pro nastavení hlasitosti i spoušť fotoaparátu jsou na pravém boku, ale i přes snahu výrobce ozvláštnit je speciální texturou se hmatem hledají docela špatně. Vždy jsme tedy nakonec jejich stisk stejně museli zkontrolovat vizuálně. Totéž ale nelze říci o vypínacím tlačítku na horní hraně, jehož stisk je optimální. Na horní straně mu dále sekunduje microUSB port a jack konektor pro připojení sluchátek. Na čelní straně se mnoho prvků nenachází - na displejem je to další logo výrobce a otvor sluchátka, ve spodní části pak pásek navigačních systémových tlačítek.

Na rozdíl od Lumie 800 se skvělým AMOLED displejem si levnější model musí vystačit s ClearBlack LCD o úhlopříčce 3,7 palců a rozlišení 800 x 480 bodů. Displej ale není špatný, velmi dobře si vede např. v porovnání s konkurenčním HTC Radar. Velmi dobře jsou na tom i pozorovací úhly, ačkoli k barevnému posunu zde přeci jen dochází. Špatné to není ani s čitelností na přímém slunci, nutností je však nastavení jasu na maximální úroveň.

Výkon a výdrž baterie

Akumulátor o kapacitě 1300 mAh není v současné době nic, co by nás mělo jakkoli zvednout ze židle, na druhou stranu by to mělo být pro telefon tohoto typu alespoň dostatečné. Možná i díky podpoře mobilních dat s maximální rychlostí 14,4 Mbps se telefon nevybíjel tak rychle, jako některé další. I při docela náročném vytížení telefon zvládl pracovní den - přesněji řečeno kolem 17 hodin provozu. Náročným používáním bylo v tomto případě myšleno časté navštěvování sociálních sítí, neustálá synchronizace e-mailové schránky, jas displeje nastavený na polovinu, aktivní Wi-Fi i Bluetooth, prohlížení internetu a streamovaného videa - a to není na přístroj v této cenové kategorii vůbec špatné. Příliš dobře nicméně telefon nedopadl v našem standardním testu výdrž, kde to dotáhl pouze na 2 hodiny a 35 minut.

Testy výkonu

Lumia 710 Lumia 800 Titan Focus Flash
WP Bench 85 86 96 92
Výdrž baterie 2:35 2:40 3:00 3:55
SunSpider 6,826 7,200 6,500 6,842

Ačkoli přístroje v tabulce jsou si navzájem docela odlišné, uvnitř mají mnoho společného. Tři ze čtyř modelů totiž využívají čipové sady Qualcomm MSM8255 s procesorem na frekvenci 1,4 GHz, pouze HTC Titan má o chlup vyšší takt - 1,5 GHz. Všechny čtyři mají také 512 MB RAM. Až na Titan, který si vedl ve všech výkonností kategoriích nejlépe byl však výsledek dnes testované Nokie relativně shodný se zbytkem startovního pole.

Vzhledem k tomu, že Nokia 710 je určená do rukou začínajících uživatelů, dá se očekávat, že bude často využívání k telefonování. Proto jsme uskutečnili celou řadu hovorů, abychom odhalili, jak si vede v této disciplíně. A musíme říci, že vše bylo bezproblémové, včetně výkonného reproduktoru. JE pravdou, že při nastavení maximální hlasitosti byly hlasy ve sluchátku mírně zkreslené, ale rozhodně to nebyla žádná katastrofa.


Dokončení zítra...


Zdroj: Joseph Volpe pro engadget.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5409