PDASoft

Recenze Nokia Lumia 710 - cenově dostupná Nokia s Windows Phone 7.5, dokončení
Publikováno: Středa, 22.02. 2012 - 00:00:00
Téma: Hardware Windows Mobile


Dnes se zaměříme především na softwarovou výbavu nového smartphonu Nokia Lumia 710. A samozřejmě chybět nebude ani závěrečné hodnocení přístroje.Datové přenosy

Ačkoli se v posledních měsících na trh postupně dostávaly i přístroje se skutečně rychlými daty typu LTE nebo HSPA+ 42 Mbps, Nokia Lumia 710 tyto pokročilejší technologie nenabízí. Na druhou stranu musíme opět zopakovat, že vzhledem ke třídě přístroje to není problém. A ony ani naše průměrné výsledky od 2,5 do 5 Mbps při stahování dat a 0,96 až 1,05 Mbps při jejich odesílání také nejsou nijak špatné. K těmto rychlostem se ale dostanete pouze za předpokladu, že se nacházíte na území s kvalitním pokrytím HSPA+ signálu. V opačném případě s takovými čísly příliš nepočítejte.

Protože Nokia Lumia 710 míří mezi běžné uživatele, kteří mají rádi multimédia, neváhali jsme vyzkoušet ani schopnost obstát při sledování streamovaného videa. Pro testování jsme zvolili dvě služby - první přímo od operátora, druhou pak dobře známý Netflix. Na obou službách bylo sice nutné před zahájením sledování chvíli čekat na načítání dat, v momentě, kdy se přehrávání spustilo, bylo vše hladké a plynulé. Až na drobné výjimky při slabším signálu jsme tedy nezaznamenali žádné potíže. Takže ačkoli není menší displej vhodný pro mnohahodinové sledování filmů, pro ukrácení dlouhé chvíle např. při čekání u lékaře poslouží Lumia 710 více než dobře. Minimálně v případě našeho telefonu však budete mít smůlu při snaze nasdílet internet do dalších zařízení, s tím u Lumie 710 nepochodíte.

Fotoaparát

Pokud jste zvyklí na telefonu pořizovat velké množství snímků, které ihned putují na sociální sítě, raději se rovnou poohlédněte po nějakém jiném přístroji. Nejen pocení s pětimegapixelovým fotoaparátem, ale i samotné pořízené snímky totiž v tomto případě bohužel za mnoho nestojí. Abych tak řekl, většinou jsou fotografie úplně nepoužitelné. Začíná to spouští, kterou je poměrně složité nejen najít, ale pak i stisknout, pokračuje to špatným automatickým ostřením, přes mizernou kvalitu snímků a končí to u toho, že fotografie jsou jinak zobrazeny na displeji telefonu a jinak třeba na monitoru počítače, kde přeci jen vypadají o něco lépe. Někdy se podaří vytvořit pěkný snímek, většinou na to ale nelze příliš spoléhat (a pokud se to povede, odhalíte to stejně právě až na počítači či monitoru).

Přesto jsme se ale snažili s fotoaparátem bojovat a hledat co nejlepší nastavení tak, aby z fotografií alespoň něco pěkného občas vylezlo. A mírného zlepšení jsme se skutečně dočkali, tudíž nespoléhejte na automatické nastavení, ale pokud budete chtít s Nokií Lumia 710 přeci jen fotit, zkoumejte a zkoušejte různá nastavení a různé scénické režimy.

Zajímavé je, že video umí telefon natáčet moc pěkné. Barvy jsou pěkné, problémy ve většině případů nepředstavují ani pohyblivé objekty a i přes občasné chybky ve stabilizaci obrazu se na video dá dívat. Velkou pochvalu si zaslouží i naprosto čistý záznam zvuku.

Software

Pokud jste již používali nějaký telefon s Windows Phone, pak dokonale víte, co vás čeká u Lumie 710. Protože na rozdíl od operačního systému Android a mnoha jeho podob je Windows Phone Mango velmi konzistentní. Někteří operátoři či výrobci sice občas do telefonu nahrají nějaký ten software navíc, ten lze ale většinou celkem snadno odstranit, pokud by se uživateli nehodil. Prostředí Nokie Lumia 710 je tedy jako u většiny telefonů na této platformě rychlé a přehledné. Prostředí Windows Phone je pro nezasvěcené ještě jednodušší na pochopení, než třeba Apple iOS. Přímo na domovskou obrazovku lze umístit neomezené množství různých dlaždic, které zastupují nejrůznější funkce přístroje. Jednoduchým tahem doleva lze pak vyvolat seznam všech nainstalovaných programů. Nikam hlouběji do nabídky se skutečně nedá jít, na pochopení snad nemůže existovat nic jednoduššího.

V telefonu se nachází řada předinstalovaného softwaru, naštěstí se však jedná o praktický a užitečný výběr. Kromě aplikací pro sledování aktuálních zpráv se v nabídce nachází např. Netflix, Xbox Live, Nokia Drive and Maps nebo Slacker. Většinu připraveného softwaru lze navíc z telefonu smazat.

Díky procesoru Snapdragon je používání telefonu radostí. Telefon nenachytáte v nedbalkách ani při odemykání, ani při přepínání aplikací, vše je skutečně rychlé a zcela plynulé. Totéž se dá říci i o prohlížení internetu, kdy se telefon s mobilními verzemi internetových stránek poradí do zhruba pěti sekund, plné verze webů pak načte během 20 vteřin, bezproblémové je i posunování po stránkách nebo jejich zvětšování / zmenšování. Rychlost načítání webových stránek však samozřejmě souvisí také s rychlostí, kterou jste k internetu připojeni.

Závěr

Pokud bychom se pokusili porovnat obě nové Nokie Lumia, došli bychom k docela zajímavému zjištění. Největší změnou je samozřejmě design, pak již ale v podstatě přijdeme jen na fotoaparát. Zbytek výbavy je docela podobný - procesor, operační paměť a v podstatě i displej. Skutečně je to pouze design a fotoaparát, co vytváří mezi těmito dvěma telefony cenový rozdíl. I z toho důvodu se jeví Lumia 710 jako velmi zajímavá volba. Zejména pro začínající a méně náročné uživatele to bude jistě velmi lákavý telefon, protože Lumia 710 je spolehlivý telefon, který dokonale postačí na běžné denní používání.

Plusy

  • Svižný procesor Snapdragon s frekvencí 1,40 GHz
  • Povedený 3,7" ClearBlack LCD displej
  • Lehká a docela kvalitní konstrukce
  • Lákavá cena

Mínusy

  • Fotoaparát měl být lepší

Podtrženo a sečteno

Nokia Lumia 710 je cenově dostupný telefon pro méně náročné uživatele, který nabídne vše podstatné.


Zdroj: Joseph Volpe pro engadget.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5410