PDASoft

Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab 7.7 - takto vypadá elita, dokončení
Publikováno: Úterý, 06.03. 2012 - 00:00:00
Téma: Hardware Android


Tablet Samsung Galaxy Tab 7.7 je přístroj, který svádí lítý boj s konkurenčním tabletem Apple iPad 2. Je tablet s androidem skutečně alternativní volba k iOS od Apple? Jak je na tom s výkonem a softwarovým vybavením?



Výkon

Podobně jako Samsung Galaxy Note je i Galaxy Tab 7.7 vybaven dvoujádrovým procesorem vlastní produkce Exynos taktovaný na frekvenci 1,4 GHz. Procesor je dále doplněn o 1 GB operační paměti a grafické jádro Mali-400MP. Celkově lze o této konfiguraci říci, že Galaxy Tab 7.7 bude určitě patřit mezi nejvýkonnější tablety s Androidem, obzvláště pak mezi přístroji se 7mi palcovými displeji.

Většina konkurence je také vybavena 1 GB RAM, procesor s frekvencí se 1,4 GHz se však již tak často nevidí. Pokud setrváme v kategorii 7" tabletů, zjistím, že i model Galaxy Tab 7.0 Plus z vlastní stáje má procesor s nižší frekvencí 1,2 GHz (ačkoli jeho výsledky ve výkonových testech jsou neskutečně vysoké - za což však velmi pravděpodobně může nižší rozlišení displeje). V každém případě se tedy jedná o rychlý tablet.

Dobrá hardwarová výbava je vidět i v praxi, a to nejen při běžném používání, ale také ve výsledcích testů. Překvapeni jsme byli zejména naprosto plynulými reakcemi přístroje na zoom a také bleskové překreslování webových stránek apod. Bezproblémové je také spouštění aplikací, přecházení mezi nimi apod. Je však nutno přiznat, že ani Galaxy Tab 7.7 se čas od času nevyhne určitému zaškobrtnutí, kdy je zkrátka nutné počkat, projevit se to může např. při přechodu z jedné aplikace do druhé. Jednou nebo dvakrát také přístroj protestoval při pohybu po webové stránce, to lze však považovat za výjimku. Velmi rychle a citlivě reaguje také polohové čidlo, které mění orientaci displeje - někdy možná až příliš rychle a citlivě. Celkově je však používání tabletu velmi pohodlné a bezproblémové.

Výdrž baterie

Samsung Galaxy Tab 7.7 je vybaven baterií o kapacitě 5100 mAh. Výrobce udává, že by tablet měl být schopný na jedno nabití až 10ti hodin práce, nám se však podařilo tuto hodnotu dokonce překonat! Při polovičním jasu displeje, aktivní Wi-Fi a nepřetržitém přehrávání videa jsme se dostali až na 12 hodin! Tím se řadí na první místo mezi všemi tablety, které jsme až dosud viděli. Nejenom ve své velikostní třídě, ale celkově. Samsungu se dokonce podařilo překonat i dosavadního rekordmana, Apple iPAD2 - a to o hodinu a půl! Tablet navíc nabízí i úsporný režim, tudíž by neměl být problém dosažených 12 hodin ještě o něco prodloužit.

Skvělé je, že takovýchto hodnot se podařilo dosáhnout i přesto, že Galaxy Tab 7.7 patří mezi nejtenčí tablety, které jsme doposud viděli. Jak na takto tenký model, který si však zachovává takovouto skvělou výdrž, budou reagovat další výrobci jako Toshiba nebo Motorola? V oblasti chytrých telefonů se Motorola snaží nabídnout co nejlepší výdrž u svého modelu RAZR Maxx, bude tedy zajímavé, zdali se o něco podobného nepokusí také na poli tabletů.

Fotoaparát

Ačkoli dokáže řada tabletů nabídnout u fotoaparátu vyšší rozlišení, než jsou dnes zastoupené tři megapixely, daleko podstatnější je obrazová kvalita zachycených fotografií. A zde nás Samsung potěšil - dokáže zachytit velké množství detailů a zároveň si zachovává také dobře vyvážené barevné podání. Některé scény se sice nemusí podařit zachytit napoprvé, ale pokud si dáte čas, odvděčí se tablet pěknými fotografiemi.

Pěkným nápadem je provedení digitálního zoomu - stačí totiž na vyhrazený prostor displeje přiložit palec a tablet naklonit k sobě nebo od sebe. Jednoduché a elegantní. Díky vestavěnému blesku se dá fotografovat i v místech s horším osvětlením, většinou ale tyto snímky nejsou příliš dokonalé.

Software

Pokud máte alespoň minimální zkušenosti s chytrými telefony nebo tablety společnosti Samsung, jistě již dopředu očekáváte, že standardní prostředí operačního systému bude i tentokrát nahrazeno vlastní grafickou uživatelskou nadstavbou Samsung TouchWiz UX. V současné chvíli je tablet dodáván s operačním systémem Google Android HoneyComb, časem se ale uživatelé dočkají i aktualizace na nejnovější Android Ice Cream Sandwich.

Popisem samotného prostředí se zde nebudeme příliš zabývat, je popsáno v mnoha starších článcích a je stále stejné. Pro méně znalé jen uvedeme, že Samsung šel v úpravách docela hluboko a dotýkají se mnoha aspektů používání přístroje. Nabídka aplikací je doplněna a tři "huby" - sociální hub, readers hub a Game hub, kde již podle názvů odhadnout, k čemu budou sloužit - k přístupu na sociální sítě, ke čtení elektronických knih a ke hraní. Dále Samsung doplnil také své upravené správce souborů, správce běžících aplikací a správce stahování. A nechybí ani funkce umožňující kdekoli v systému pořídit screenshot aktuální obrazovky. Celkově je úprav docela dost, ačkoli většina z nich není nijak zásadní. Svůj přínos určitě mají, na druhou stranu je ale pravda, že se najdou i uživatelé, kteří jsou zásadně proti jakýmkoli úpravám základního uživatelského rozhraní.

Kromě standardních systémových aplikací toho Samsung moc nepřidal. Uživatel se tak může těšit např. na kancelářský balík Polaris Office nebo čtečku Pulse, ale to je zhruba vše.

Dostupné konfigurace

Na testování jsme měli k dispozici variantu se 16 GB vnitřní paměti, na trhu jsou ale k dispozici i modely s kapacitami 32 a 64 GB. K dispozici jsou rovněž varianty, které disponují Wi-Fi i 3G modemem, případně pouze Wi-Fi konektivitou.

Poznámka překladatele: V České republice stojí základní 16 GB verze okolo 15 000 Kč vč. DPH.

Konkurence

Pokud hledáte nějaký jiný tablet, který bude tenký, lehký, výkonný a zároveň nabídne dlouhou výdrž, bude to v kategorii 7" přístrojů poměrně složité. Další otázkou pak bude, kolik jste ochotni zaplatit za téměř dokonalý přístroj. Pokud je váš rozpočet omezený, nabízejí se tablety jako Kindle Fire nebo Nook Tablet, které jsou sice podstatně levnější, na druhou stranu jsou ale v mnoha ohledech omezenější a takovému kalibru, jako je Galaxy Tab 7.7 se zkrátka rovnou ani zdaleka nemohou.

Pokud přejdeme do střední třídy, bude i zde výběr poměrně limitovaný. Ne, že by nebylo z čeho vybírat, většina přístrojů má ale i zde řadu omezení, mezi které může patřit. např. krátká výdrž baterie, rozměry zařízení nebo jeho design a zpracování. Zde za zmínku stojí např. modely Toshiba Thrive či Huawei Mediapad, které rozhodně mají za svou cenu co nabídnout, a proto by mohly stát za uvážení.

Závěr

Ačkoli je tablet s Androidy přeplněn velkým množstvím nejrůznějších modelů, Samsung Galaxy Tab 7.7 rozhodně patří mezi modely, na které se jen tak nezapomíná. Nemá cenu si cokoli zastírat, alespoň v současné době se jedná o nejlepší 7" tablet, jaký můžete koupit: je výkonný, má skvělý displej a i přes své velmi tenké tělo nabídne bezkonkurenční výdrž baterie. Ačkoli má menší úhlopříčku displeje, všemi ostatními vlastnostmi může směle konkurovat těm nejlepším, tedy iPADu2, Galaxy Tabu 10.1 či Asusu EEEe Pad Transformer Prime.

Největší nevýhodou je tak určitě vysoká cena. Galaxy Tab 7.7 se tak většinou neocitne v rukou běžných uživatelů, ale spíše lidí, kteří věcí co chtějí a jsou ochotni si za to připlatit.

Plusy

  • Velmi dlouhá výdrž při práci na baterie
  • Brilantní Super AMOLED Plus displej
  • Výkon
  • Rozměry a provedení

Mínusy

  • Vysoká cena
  • Občasné zaškobrtnutí systému

Podtrženo a sečteno

Díky rekordní výdrži baterie, skvělému displeji a svému designu se jedná o to nejlepší, co je možné v kategorii 7" palcových tabletů dnes koupit.


Zdroj: Dana Wollman pro engadget.com







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5421