PDASoft

Krátký pohled na dva zápisníky pro iPhone
Publikováno: Pátek, 16.03. 2012 - 00:00:00
Téma: Apple iPhone


Ačkoli mohou mít programy stejný účel, mohou se jeden od druhého zásadně lišit. A to vzhledem, ovládáním i funkcemi. Stejně tak se však liší i uživatelé, kteří po takových programech šáhnou. Dnes popisované programy jsou zástupci zcela odlišných proudů, které jsou dnes stále populárnější. Jeden se nese v duchu naprostého minimalismu, druhý se snaží nabídnout dobrou funkční výbavu. Který u vás bude úspěšnější?Pro každý mobilní operační systém dnes existují stovky a tisíce aplikací. Vybírat můžeme z desítek programů pro zaznamenávání poznámek, desítek programů pro zaznamenávání úkolů, desítek programů pro organizování našeho času. Tyto programy uživateli nabízejí velké množství funkcí, na základě kterých se mezi nimi můžeme rozhodovat.

Na množství funkcí se však můžeme dívat pozitivním i negativním pohledem. Některé programy jsou totiž příliš jednoduché, jiné naopak nabízejí tolik funkcí, že je problém se v nich rychle zorientovat. Najít proto program, který nabízí rozumný kompromis mezi jednoduchostí obsluhy a množstvím funkcí, proto často není vůbec jednoduchou záležitostí.

Programy pro správu poznámek, kterým se budeme dnes věnovat podrobněji, jsou přesně takovým případem. K dispozici jich je obrovské množství. Právě proto jsem se rozhodl představit vám dvě aplikace, které se snaží jít na věc jinak, než většina ostatních.

Notefile

Program, který je možné zakoupit za mírný poplatek (2,99 Liber), nabízí v porovnání s konkurencí jen několik málo funkcí. Postrádá dokonce takové funkce, které by mnozí považovali za naprostý základ. Není zde žádná možnost třídění poznámek, neexistuje možnost přizpůsobit si písmo a kromě možnosti on-line synchronizace si ani nic nenastavíte.

Pokud bych chtěl popsat, jak program používat, a co všechno nabízí, zvládl bych to prostřednictvím jedné věty. Základem je vytvoření nové poznámky, která je uložena pod automaticky vytvořeným názvem, tahem prstu doleva nebo kliknutím do spodní části displeje se vrátíte zpět na seznam všech poznámek a tahem prstu od horní hrany displeje dolů vyvoláte okénko pro vyhledávání. A to je vše.

Díky výborně nastavené barvě pozadí a vhodně zvolenému fontu je vše výborně čitelné. Místo jakéhokoli třídění nebo dělení poznámek je zde pouze okénko pro vyhledávání. Opravdu zde neuděláte nic jiného, než že vytvoříte nový text nebo si vyhledáte některý starší.

Tento typ aplikací mě fascinuje z několika důvodů. Za prvé je vzhledem k nabízeným funkcím docela drahý. Uživatelské prostředí aplikace se spoléhá pouze na vzhled a naprosto primitivní ovládání. Je faktem, že rychlejší ovládání si lze jen stěží představit. K dispozici je i jednoduchá možnost synchronizace poznámek.

Jen několik málo programů dokáže změnit vaše zvyky, a právě tento mezi ně patří. Program má zkrátka svou nepopiratelnou filozofii, a za tou si jde. Mám však pocit, že program staví právě na tom, že uživatelé budou ochotni připlatit si za naprostou strohost a jednoduchost, přesto si však myslím, že v porovnání s konkurenčními programy je cena až příliš vysoká.

Write

Pro porovnání možností jsem zvolil program Write (0,69 Liber), jehož popis již tak stručný být nemůže. Vedle synchronizace s Dropboxem totiž nabízí i výběr z několika typů písma a několika různých pozadí, ochranu heslem, třídění poznámek a několik dalších funkcí. Jedná se o plně vybavenou aplikaci pro správu poznámek, která však nepůsobí tak dobrým dojmem, jako první z programů. Působí dost podobně jako ostatní aplikace pro iPhone, což je oproti programu Note docela rozdíl.

Díky provázanosti na Dropbox je možné pracovat s jednotlivými poznámkami jako s běžnými soubory, navíc jsou zde podporovány i složky. Manipulace s programem může být kvůli tomu o něco méně intuitivní, při běžném používání je ale vše v pořádku. Write bude pro mnoho uživatelů tím pravým, protože nabízí rozumnou míru přizpůsobení i řadu užitečných funkcí. Při porovnání s programem Note, kterému jsme se věnovali jako prvnímu, mi však na mysli vytanula jedna myšlenka.

Přestože některé aplikace nabízejí méně funkcí a jsou prodávány za relativně velké částky, mají stále dostatek zákazníků, kteří rádi zaplatí. Je totiž hodně zákazníků, a zejména mezi uživateli výrobků společnosti Apple, kteří oceňují naprosto čistý minimalismus. A ten jim právě tyto produkty poskytnou. A dnes jim musím dát za pravdu, protože právě k programu Notefile jsem se často vracel, a nakonec mohu říci, že jej dokonce považuji za jeden z nejlepších programů svého druhu vůbec.


Zdroj: Shaun McGill pro Lost in Mobile.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5428