PDASoft

Recenze cenově dostupného tabletu s Androidem ICS Ainovo Novo 7 Basic
Publikováno: Pondělí, 19.03. 2012 - 00:00:00
Téma: Hardware Android


S tím, jak se tablety postupně rozšiřují mezi stále více uživatelů, dochází také k poklesu jejich cen. Mnoho uživatelů totiž na cenu slyší, výrobci jim tedy vycházejí vstříc, a připravují zajímavé, ale přitom cenově dostupné přístroje. Dnes jsme se podívali na jeden z těch nejlevnějších, který navzdory své nízké ceně nabídne nejnovější Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Je ale šetření na správném místě?Dnes se podíváme na tablet společnosti, o které jste s velkou pravděpodobností ještě nikdy neslyšeli. Na druhou stranu to ale neznamená, že se nebude jednat o zajímavé zařízení. Právě naopak - díky nejnovější verzi operačního systému Android a velmi dostupné ceně bude zejména pro méně technicky zdatné uživatele zcela jistě zajímavou volbou. Vzhledem ke skutečně nízké ceně se bude nutné smířit s řadou kompromisů, i přesto by se však mohl tablet Ainovo Novo 7 Basic stát hitem. Je jasné, že těm nejlepším dnes konkurovat nebudeme, přeci jen např. takový procesor Ingenic JZ4770 (MIPS) s frekvencí 1 GHz, displej s rozlišením 800 x 480 bodů či dvojice kamer s rozlišením (VGA a 2 mpx) nebudou nabídkou pro uživatele rozmlsané moderními přístroji typu Asus Transformer nebo Samsung Galaxy Tab. Díky použití operačního systému Android Ice Cream Sandwich by však mohl lákat a stát by se mohl konkurencí i pro oblíbený Amazon Kindle Fire. Pokud vás zajímá, jak si tento nízkonákladový tablet povede v praxi, neváhejte číst dál.

Hardware

Snad nikdo nebude čekat v této cenové třídě zázraky, o čemž napovídá již zpracování. Nedá se říci, že by zařízení nebylo připraveno na nástrahy každodenního používání, na druhou stranu se ale tělo přístroje neubrání častému skřípání a různému povrzávání. Zejména zákazníci hledající designově vytříbené přístroje asi příliš spokojeni nebudou, tento tablet se vyznačuje spíše ostřeji řezanými hranami a celkově spíše nenápadným provedením. Se svými rozměry 187,5 x 112 x 12 mm je téměř srovnatelný s konkurenčním Kindle Fire. I přes použití lehkých plastů se však celkově jedná o docela těžká přístroj.

Výrobce si nehodlal komplikovat život a všechny vstupní i výstupní prvky umístil na pravou stranu přístroje (při používání přístroje s displejem na šířku). Nachází se zde poměrně dost prvků, které jsou postupně realizovány sluchátkovým konektorem, HDMI výstupem, mini USB portem, napájecím konektorem, otvorem pro provedení restartu přístroje a slotem pro paměťovou kartu. Pokud volně přejdeme na čelní stranu, najdeme vpravo vedle displeje celou řadu na poměrně neobvyklých dotykových tlačítek (neobvyklých kvůli použití Androidu 4.0, který je potřebuje). Kromě tlačítek pro ovládání systému se zde nacházejí také tlačítka pro ovládání hlasitosti, která jsou navíc duplikována hardwarovým voličem umístěným v blízkosti vypínače. I značení výrobce je spíše decentní, jedno nenápadné logo se nachází na čelní straně, druhé trochu výraznější pak na straně zadní. Design přístroje pak doplňují dva fotoaparáty, ten s menším rozlišením se nachází na čelní straně nad dotykovými tlačítky, na zadní stranu pak výrobce umístil fotoaparát s rozlišením dva megapixely.

Tablet je vhodný i na základní práci s multimédii, i když je pravdou, že na nic velkého to také nebude. K dispozici jsme měli model s 8 GB pamětí (doplněnou o 2 GB paměťovou kartu), s tím, že k dispozici by měly být také varianty s menší (4 GB) i větší (16 GB) kapacitou. Na druhou stranu se ale již jedná o prostor schopný pojmout rozumné množství hudby, filmů i aplikací a her. Důležitou součástí každého tabletu se pomalu ale jistě stává internetová konektivita. Jak se dá v této cenové kategorii očekávat, Ainovo Novo 7 nenabídne integrovaný 3G modem, ten je nutné v případě potřeby doplnit některou z jeho externích variant. Připravena je však samozřejmě vestavěná Wi-Fi karta (802.11 a/b/g/n/), takže pokud jste v blízkosti nějaké volně dostupné sítě (případně pokud znáte údaje pro přihlášení), nic vám nebude bránit, abyste se k internetu připojili.

Rádi bychom vám řekli něco pozitivního alespoň o displeji, opět si ale musíme uvědomit, v jaké cenové kategorii se pohybujeme. A vzhledem k ceně si na displej s úhlopříčkou sedm palců a rozlišením 800 x 480 bodů nemůžeme příliš stěžovat, ačkoli takový Kindle Fire se může pochlubit kvalitnějším zobrazovačem. Protože tablet ale není ideální zařízení pro práci s multimédii a navíc ani neobsahuje standardní přístup na Android Market, půjde s displejem při běžném použití celkem dobře vyjít. Bohužel ale příliš pochválit nemůžeme ani další parametry, jako je jas, kontrast nebo čitelnost na přímém světle. Za displej si přístroj celkově tedy pochvalu nezaslouží, opět je ale nutné připomenout nízkou pořizovací cenu celého zařízení.

Výkon a výdrž baterie

Dobře, už víme, že se nejedná o nejhezčí tablet s nejlepší možnou výbavou, stále ale zůstává naděje, že celou situaci vylepší aspoň vestavěný 1 GHz procesor (MIPS Ingenic) doplněný o 512 MB paměti RAM. Z pohledu Androidu 4 Ice Cream Sandwich se jedná přinejlepším o průměrnou výbavu, spíše podprůměrnou, protože procesor disponuje pouze jedním jádrem. Při našem testování nás ale výkon celkem příjemně překvapil. S občasným zpomalením či zaseknutím jsme se sice několikrát setkali, celkově se však nejednalo o nic, co by narušovalo celkový dojem z použitelnosti tabletu. Celkově lze reakce prostředí označit za dobré, zařízení dokonce obsahuje i vibrační odezvu na dotyk, která je však docela silná, takže si na ni budete muset nějaký čas zvykat.

Kvůli tomu, že jsme byli omezeni vybíravostí přístroje při instalaci aplikací neoficiální metodou, jsme nemohli provést kompletní sérií testů, které běžně provádíme u ostatních tabletů. Nicméně s několika testovacími programy jsme uspěli, a se zjištěnými výsledky se s vámi nyní podělíme. Jedním z testů byl Quadrant, který navzdory displeji s nízkým rozlišením vygeneroval výsledek pouhých 913 bodů (jen pro porovnání uveďme skóre Samsungu Galaxy Tab 7.0, který činil 2700 bodů). Dobře si tablet nevedl ani ve druhém testu, kterým byl SunSpider. Výsledek činil 5,691 ms, což je příliš i v porovnání s Kindle Fire. O výkonu zařízení si tedy každý obrázek jistě udělá.

Tablet Výdrž
Ainovo Novo 7 Basic 8:00
Samsung Galaxy Tab 7.7 12:01
Apple iPad 2 10:26
ASUS Eee Pad Transformer Prime 10:17
Samsung Galaxy Tab 10.1 9:55
Apple iPad 9:33
Motorola Xoom 2 8:57
HP TouchPad 8:33
Lenovo IdeaPad K1 8:20
Motorola Xoom 8:20
T-Mobile G-Slate 8:18
Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus 8:09
Lenovo ThinkPad Tablet 8:00
Archos 101 7:20
Archos 80 G9 7:06
RIM BlackBerry PlayBook 7:01
Acer Iconia Tab A500 6:55
Sony Tablet P 6:50
Huawei MediaPad 6:34
Toshiba Thrive 6:25
Samsung Galaxy Tab 6:09
Motorola Xyboard 8.2 5:25
Velocity Micro Cruz T408 5:10
Acer Iconia Tab A100 4:54
Toshiba Thrive 7" 4:42

Tablety většinou nejsou jako chytré telefony, tudíž nejsou tolik náchylné na odčerpávání energie ze strany komunikace s mobilní sítí. Datová komunikace sice záleží na uživateli, přesto u takových zařízení očekáváme výdrž umožňující nabíjení přinejhorším každý druhý den. A to Ainovo Basic zvládl, při své 4000 mAh baterii jsme jej v průměru dobíjeli jednou za tři dny. Při tomto používání bylo aktivní Wi-Fi a každých 15 minut se automaticky kontrolovala jedna e-mailová schránka. Sice jsme nemohli vyzkoušet zatížení nějakou náročnější aplikací, jako je Twitter, na druhou stranu ale při našem standardním testu (nepřetržité přehrávání videa při 65% úrovni jasu) vydržel tablet celých osm hodin.

Software

Pokud jste to nepostřehli již dříve, bude pro vás zřejmě zklamáním informace, že ve výbavě chybějí všechny povedené aplikace přímo od Googlu včetně Gmailu. Jak to funguje? Upřímně řečeno, nijak zvlášť dobře. Jednou z nejvíce ceněných vlastností Androidu je právě integrace Gmailu s řadou dalších aplikací. Pokud pomineme toto, zbývá již jen několik málo možností, jak tablet využít, typicky prohlížení internetu nebo hraní her. Díky přítomnosti několika her se tabletu překvapivě dobře daří i ve druhém ze zmiňovaných bodů. Kromě dobře známých Angry Birds se v nabídce dále nachází také Spider Man HD, The Last Defender, TurboFly 3D a Wow fish. Je docela zajímavé, že právě této oblasti se výrobce věnoval v takové míře, když jsou možnosti tabletu do značné míry omezeny nejen výkonem, ale také nepříliš povedeným displejem.

Obecně nepředpokládáme, že by někdo zařízení používal soustavně déle než několik desítek minut. Je pravdou, že by mohlo sloužit třeba jako jednoduchá čtečka e-knih, proč si ale v tomto případě rovnou nepřiplatit za Amazon Kindle Fire (nebo rovnou nekoupit Kindle Touch)? Příliš použitelný přístroj není ani při prohlížení internetových stránek, protože vykreslení kompletní internetové stránky trvá dlouhé desítky vteřin i při požití rychlého připojení, pohyb po stránce navíc rozhodně také nebyl nijak pohodlný.

Fotoaparát

Ainovo bohužel není Samsung, takže od fotoaparátů tohoto modelu opravdu mnoho nečekejte, spíše raději nečekejte vůbec nic. Tablet slibuje dokonce i záznam videa v rozlišení 720p, jak se ale můžete přesvědčit na ukázkách, k realitě to má daleko. Kvalita obrazu i zvuku jsou v tomto případě opravdu otřesné.

O moc lépe na tom nejsou ani statické fotografie, které se vyznačují slabým kontrastem a nízkou úrovní detailů. Jediná možná úprava fotografií spočívá v nastavení vyvážení bílé. Rádi bychom tento fotoaparát označili alespoň za "fungující," ale i tak bychom mu pravděpodobně příliš "fandili." Lepší fotografie velmi pravděpodobně pořídíte s libovolným mobilním telefonem.

Závěr

Dnes by chtěl tablet téměř každý. Na druhou stranu si však ne každý dokáže uvědomit, na co by jej vlastně používal, takže nepřichází v úvahu pořízení některé z dražších modelů. V tomto smyslu tedy dává uvedení takto levného zařízení určitě smysl. Na druhou stranu je však nutné počítat s tím, ž takový přístroj, v tomto případě Ainovo Novo 7 Basic, nebude schopný konkurovat výbavou, zpracováním ani nabídkou aplikací. Cena je tak určitě větším lákadlem, než produkt samotný. Pokud si bude zákazník ochotný připlatit např. za cenově rovněž velmi výhodný Amazon Kindle Fire, získá za své peníze lepší konstrukci, dvoujádrový procesor, odpovídající výkon a napojení na služby společnosti Amazon. A to už zkrátka stojí za zvážení.

Plusy:

  • Nízká cena
  • Android 4.0.1
  • Velká zásoba nainstalovaných her

Mínusy:

  • Horší displej s nízkým rozlišením
  • Chybějící Android Market
  • Nekvalitní fotoaparát (i na tablet)

Podtrženo a sečteno

Tablet, který sice dokáže nabídnout nejnovější Android Ice Cream Sandwich, na druhou stranu ale ničím nepřekvapí, a za nízkou cenu nabídne skutečně pouze to nejnutnější.


Zdroj: engadget.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5429