PDASoft

Vzpomínáme na minulost - HTC S740
Publikováno: Čtvrtek, 12.04. 2012 - 00:00:00
Téma: Hardware Windows Mobile


Někteří z vás si možná ještě vzpomenou na dobu, kdy se začínal prodávat mobilní telefon HTC S740. Jednalo se o poměrně velký telefon s operačním systémem Windows Mobile 6.1 Standard, který se mohl pochlubit procesorem s frekvencí 528 MHz, velkým nedotykovým displejem nebo třeba fotoaparátem. Velkou výhodou byla také jeho vestavěná hardwarová QWERTY klávesnice. Pojďme si na tento dříve velmi populární telefon krátce zavzpomínat.Od dob, kdy byl poprvé publikován tento článek, se již mnohé změnilo, přesto se však jedná o telefon, který si nezaslouží upadnout v zapomnění.

Nyní již článek v původním znění:

Design telefonu lze označit za neobvyklý, za což mohou zejména jeho proporce 116 x 43 x 16 mm. Telefon je tak na jednu stranu poměrně dlouhý, zároveň však tenký a úzký. Ve světě mobilních telefonů se jedná o poměrně unikátní formát. Design telefonu se inspiroval u staršího modelu HTC Touch Diamond, takže se i tentokrát můžeme setkat s velkým množstvím ostře řezaných hran, což se nemusí zamlouvat každému. Rozhodně se však telefonu nedá upřít nádech moderních trendů.

Na druhou stranu lze jednoznačně pochválit kvalitu konstrukce, i přes moderní vzhled telefon dává jasně najevo, že nějaký ten pád by měl přežít bez větší úhony. Sloty pro paměťovou kartu i SIM kartu jsou umístěny ve speciálních zásuvkách pod klávesnicí a jsou tak přístupné i bez nutnosti vyjmout baterii.

Specifikace zařízení jsou vzhledem k použitému operačnímu systému Windows Mobile Standard výborné. Telefon nabídne v podstatě vše, co byste si mohli přát. Za vyzdvižení stojí zejména vestavěná GPS, podpora rychlých datových přenosů HSDPA, Wi-Fi nebo třeba fotoaparát s rozlišením 3,2 megapixelů. Vysoký výkon telefonu propůjčuje procesor s frekvencí 528 MHz doplněný o 256 MB RAM. Na první pohled byste to zřejmě netipovali, skutečně se však jedná o jeden z velmi výkonných chytrých telefonů.

Základní specifikace:

 • Operační systém Windows Mobile 6.1 Standard
 • Procesor Qualcomm MSM7225 s frekvencí 528 MHz
 • 256 MB ROM, 256 MB RAM
 • Displej s úhlopříčkou 2,4 palců, QVGA rozlišení, LED podsvícení
 • Podporované sítě: GSM/GPRS/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz), HSDPA/WCDMA (900/2100 MHz)
 • Vestavěná GPS
 • Bluetooth 2.0, Wi-FI 802.11 b/g, ExtUSB (kombinované s audio konektorem)
 • Slot pro paměťové karty microSD
 • Fotoaparát s rozlišením 3,2 megapixelu bez automatického ostření
 • Li-Polymer akumulátor s kapacitou 1000 mAh
 • Rozměry 116,3 x 43,4 x 16,3 mm
 • Hmotnost 140 g

V praxi

Na druhou stranu však specifikace rozhodně nejsou vším a o skutečném chování telefonu často vypovídají velmi málo. Systém Windows Mobile Standard mám rád, protože je skutečně svižný, spolehlivý a podle mého názoru mu k dokonalosti schází jen velmi málo. A pokud mu přidáte takto výkonný procesor a velké množství operační paměti, může to skoro působit až zbytečně. Ale tak tomu rozhodně není!

Fotoaparát

Zde se raději dlouho nezdržujme, fotoaparát se příliš nepovedl! Natáčení videa nestojí kvůli své mizerné kvalitě vůbec za zmínku, fotografie jsou na tom za předpokladu dobrého světla o něco lépe, ale přesto je za příliš kvalitní označit nelze. Toto je dlouhodobější problém HTC telefonů a situaci nijak nenapomáhá ani skutečnost, že výrobce použil snímač s rozlišením 3,2 megapixelů.

Displej

Pochvalu si však zaslouží povedený displej dobře čitelný za všech světelných podmínek. Sice stále není dotykový, jedná se však o první displej, který se svým jasem a ostrostí může vyrovnat displeji použitému u BlackBerry Bold. Úhlopříčka 2,4 palců je sice malá, ale videa a fotografie na ní vypadají výborně, tudíž je možné telefon doporučit i pro konzumaci multimédií.

Ačkoli má pouze QVGA rozlišení, vše je krásně ostré, takže zde si HTC jednoznačně zasluhuje pochvalu.

Výkon

Výkon je jedním slovem excelentní. Během testování se telefon ani jednou výrazněji nezadýchal a jeho výkon je úctyhodný i při přehrávání videa a hraní komplexních her. Pokud si dáte nějaký čas s tím, abyste si vyladili prostředí telefonu, určitě budete spokojeni. Systém Windows Mobile Standard 6.1 přináší několik zajímavých novinek na domovskou obrazovku a vítaným vylepšením je také např. zobrazování SMS zpráv ve stylu chatu.

Telefonování

Kvalita zvuku během telefonování patří spíše do průměru, telefonům jako Nokia se bohužel nemůže rovnat, ale vše vynahrazuje alespoň skutečně hlasitý reproduktor. Celkově však telefon určitě nelze kritizovat.

Klávesnice

Výsuvná klávesnice se mi skutečně zamlouvala. Tlačítka by sice mohla být výraznější, díky dobrému rozmístění si na ně ale po několika minutách zvyknete a psaní se stane velmi pohodlnou záležitostí. Klávesnice na vrchní straně telefonu se také nepoužívá špatně, její tlačítka jsou ale plochá. Největší problémy jsem měl tak s postranními tlačítky pro ovládání hlasitosti, jejichž stisk je velmi těžko rozpoznatelný.

Extra software

V nabídce telefonu se nachází několik zajímavých extra aplikací. Jedná se např. o poznámky Quick Notes, FM Rádio, RSS čtečku, Hlasový záznamník, Quick GPS nebo Streaming Media.

Konektivita

Příjemně překvapen jsem byl citlivostí na příjem 3G signálu, která byla lepší než u většiny ostatních telefonů. Velmi dobře si vedl telefon také v oblasti příjmu GPS i Wi-Fi.

Výdrž baterie

Výdrž baterie je možné hodnotit také pozitivně. Dlouhodobější připojení k internetu ji samozřejmě dokáže vyčerpat velmi rychle, obecně se však jedná v oblasti výdrže o jeden z lepších telefonů.

Závěr

Když jsem telefon přebíral na testování, netušil jsem, co od něho mám očekávat. Vzhled přístroje je rozhodně neobvyklý, na ten si ale rychle zvyknete a pak si začnete užívat spoustu příjemných věcí, které telefon nabízí. Vyzdvižení si zaslouží zejména parádní displej nebo klávesnice, určitě bychom však neměli zapomínat ani na kvalitní konstrukční zpracování.

HTC S740 je zkrátka telefon, který budete buď milovat nebo nenávidět, osobně však rozhodně patřím do první skupiny.


Zdroj: Shaun McGill pro Lost in Mobile.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5441