PDASoft

Apple představil iPhone 5
Publikováno: Čtvrtek, 13.09. 2012 - 00:00:00
Téma: Apple iPhone


Mnozí z nás s napětím čekali, jaká bude poslední novinka společnosti Apple - iPhone 5, potvrdí se zvěsti, které o tomto připravovaném modelu v posledních měsících kolovali po internetu? Jaký bude první model po smrti zakladatele společnosti Apple a velkého vizionáře Steva Jobse?Apple iPhone 5 je ve skutečnosti již šestým modelem iPhone telefonu. Po internetu poslední měsíce a hlavně týdny kolovali zaručené zprávy o tom, jaký iPhone 5 bude, tj. bude mít větší displej, bude podporovat rychlejší LTE sítě, bude mít větší displej, bude... zkrátka toho bylo mraky a jistota žádná.

Jaký je iPhone 5?

Vzhled

Pro někoho může být tato horká novinka zklamáním, resp. naplněním očekávání. A skutečně, nic tak revolučního, jako při uvedení prvních modelů, nebo modelů čtyřkové řady se nekoná. IPhone vypadá tak nějak stále stejně. Oproti modelu 4S je však o celých 18% tenčí (sláva žiletkám!). Zároveň je o 20% lehčí (má jen 112 gramů). Záda jsou oproti čtyřkové řadě kovová a dá se tedy očekávat, že tento stylový telefon vydrží o něco víc nešetrnějšího zacházení.

Výkon

Zde je na co se těšit. Apple do své novinky dalo A5 čip, který je 2x tak rychlejší, než ve starších modelech. To mile potěší především u graficky náročných aplikací, teda hrách. Zajímavostí je, že nový A5 čip je o 22% menší, než ten dříve používaný. Pro představu, jak na tom bude iPhone 5 s výkonem, tak načítání webových stránek by mělo být 2,1x rychlejší než dnes u 4S a hudební aplikace pro přehrávání audio a video obsahu by se měla spouštět 1,9x rychleji.

Displej

Retina displej nám narostl na hezkých 3,5" s poměrem stran 16:9. Ale rozlišení 1136x640 bohužel už nepatří mezi to nejlepší v mobilní technice, co je na trhu.

Baterie

A na toto vždy napjatě čekám. Jakou výdrž bude mít nová hračka? Bude větší a lepší displej draze vykoupen vyšší spotřebou? Bude tenký design na úkor kapacity baterie? Přesná čísla zatím nejsou k dispozici, ale iPhone 5 by měl být výrazným posunem vpřed, co se týče výdrže baterie. Posuďte sami: 8 hodin hovoru na 3G síti, 8 hodin brouzdání po internetu v 3G nebo LTE síti, 10 hodin brouzdání po internetu přes Wi-Fi, 10 hodin sledování filmů, 40 hodin poslechu hudby a 225 hodin ve Stand-By režimu. (samozřejmě za plně optimálních podmínek, ale i tek dobré, ne?)

Data a internet

Jak již bylo nakousnuto, iPhone 5 kromě GPRS, EDGE, EV-DO a HSPA datové sítě bude podporovat sítě 4. generace LTE. Super, už aby tu všude byly.

Další novinky

Hlavní kamera má rozlišení 8MPx. Zajímavosí je možnost vytváření velkých panoramatických fotek o velikost až 28 MPix. Video je možní nahrávat ve full HD rozlišení (1080p). Díky novému čipu by mělo být spouštění fotící aplikace 2,1x rychlejší.

Novinkou jsou tři mikrofony pro zajištění lepšího zvuku při telefonování.

Novinkou, která však stávající majitele přístrojů Apple příliš nepotěší, je nový typ konektoru. Sice bude k dispozici jakási redukce, ale pro většinu uživatelů to bude znamenat další investici do nového příslušenství.

A jak to bude s cenami (v USA) můžete vidět na posledním obrázku. V ČR by měl být iPhone 5 již v prodeji 28. září letošního roku.


Zdroj: c|net.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5468