PDASoft

Palm Tungsten T3 FOREVER!
Publikováno: Čtvrtek, 07.08. 2014 - 00:00:00
Téma: Hardware Palm


LED

Kdysi high-end model od Palmu, který byl určen pro náročné manažery a dnes už jen nostalgická vzpomínka pro několik desítek nadšenců. Značka Palm je mrtvá, ale obstojí kdysi špičkový palm i dnes v záplavě tabletů a multidotykových smartphonů z Číny?Přiznám se, že své Treo 650 jsem už před několika lety musel uložit na dno šuplíku a ač jsem s tenkrát „in“ telefonem iPhone 3G byl velmi spokojen, nedokázal mi mé milované Treo 650 plně nahradit. Bohužel mé Treo mělo nějakou prasklinu na základní desce a v určitých situacích se samovolně resetovalo a tedy se stalo nestabilním a nespolehlivým a tak to dál prostě nejde. Pozvolna jsem proto přešel na iOS, resp. iPhone 4, pak 5 a nyní 5S, se kterým jsem naprosto spokojen a to už i včetně aplikačního vybavení, které jsem na Palm OS léta ladil a šperkoval. Nostalgicky stále občas používám vytuněného LifeDriva, ale už jen jako levné multimediální a zábavné zařízení na dovolené.

Jak jsem přišel na nápad oživit legendu Palm Tungsten T3? Zcela náhodou jsem narazil na inzerát na Aukro.cz, kde kdosi nabízel tento stroj za 199 Kč, no neberte to za tu cenu!!! Vzal jsem si jich hned několik, protože jsem počítal, že se bude jednat spíše o polopoužitelný šrot. Po týdnu přístroje dorazily a až na jeden nešly zapnout, naštěstí šlo jen o zcela vybité baterie. Po krátkém testu se ukázalo, že baterie mají své nejlepší časy dávno za sebou, ale to se dalo ostatně čekat. Naštěstí to nebyl neřešitelný problém a skladem v našem eShopu je hned několik kousků. Horší to bylo s chybějícími šroubky, ale i ty se našly, aspoň nějaké. Absence synchronizačního kabelu také nebyl problé, ještě jich pár na skladě je.


Palm Tungsten T3

A pak to začalo... Má představa využití tohoto nablýskaného veterána (sice už věkem nemálo ošoupaného) bylo čtení elektronických knih a nějaké té zábavy ve formě nesmrtelných her jako je např. Bejeweled či Medieval heroes II nebo Space Trader. Velkým problémem se ukázala má Windows 8.1, která se rozhodla nedetekovat T3 na USB ani s posledním Palm Desktopem 6.2 ani s letitou verzí 4.1. Na notebooku s Windows 7 však připojení T3 proběhlo bez problémů. Je holt vidět, že T3 a příslušný software není „trendy“.

Prvotní instalace software tedy proběhla přes paměťovou kartu, kdy jsem si vzpomněl, že i tato cesta je schůdná. Takže z kouzelného šuplíku plného všelijakých zajímavostí jsem vyštrachal 2GB kartu a do složky /PALM/LAUNCHER/ vložil Resco Explorer a na kartu do extra složky nakopíroval lokalizační Piloc pro Tungsten T3. Pamětliv občasných problémů se stabilitou přeloženého prostředí jsem zvolil instalaci pouze české podpory bez lokalizace prostředí Palm OS, to bude na čtení knih v češtině bohatě stačit.

Protože aplikace pro Palm OS jsem ladil několik let a na různých zařízeních, byl jsem nucen sáhnout po MultiUser Hack pro Palm OS, který umožňuje přiřazovat registrační kódy k různým uživatelům.

Pro elektronické knihy jsem zamířil na PalmKnihy.cz, když nyní je tam mnohem komplikovanější najít bezplatné tituly než kdysi a pro zatím neokoukané novinky na eKniha-Zdarma.cz.

Takže bych udělal malé shrnutí co jsem do Palm Tungsten T3 nainstaloval:

Pro zábavu:

Zapomněl jsem na něco? A co vy, používáte ještě podobné vykopávky? Jak řešíte lokalizaci? (Bohužel kvalitné česká lokalizace od RedGrepu již není v prodeji)

PS: A víte jak skončil webOS po převzetí Palmu společností HP? V televizi!!! Bohužel ne jako hvězda nějakého večerního talkshow, ale jako operační systém TV od LG. Tak nějak mi to přišlo smutné.Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5529