PDASoft

William Shakespeare III.
Publikováno: Čtvrtek, 16.12. 2004 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Knižní čtvrtek V dnešním kulturním koutku se opět vrátíme k Williamu Shakespearemu, největšímu světovému dramatikovi. Dnes bychom vám představily jedny z jeho nejznámějších děl, jako např. Romeo a Julie nebo Sen noci svatojánské.


Něco zajímavostí:

Shakespeare o knižní publikaci svých dramat snad ani nestál, nechystal je do tisku ani nekorigoval. Předlohy se dostávaly k nakladateli třeba i pokoutními cestami opisů nápovědních knih apod.

Shakespearovi kolegové, a po nich celé další generace editorů, však dali hodně do pořádku. Jeho dramata se postupně stala součástí té nejvyšší literatury. Čtou se jako básně a studují jako filozofické úvahy. Ale naštěstí se především hrají a v inscenacích se znovu stávají proměnlivými v čase.

Shakespearovský originál je rozptýlen v historickém čase a znovu a znovu se obnovuje ze své pomíjivosti.

Tak se dává Shakespearově bezstarostnosti o osudy svých textů vlastně za pravdu.

Julius Caesar

Julius Caesar

Drama Julius Caesar bylo napsáno roku 1599. V díle zachycuje Shakespeare nejslavnějšího římského státníka od jeho nástupu k moci až do jeho zavraždění. Julius Caesar je antickou tragédií. Historickou látku čerpal autor ze životopisů slavných Řeků a Římanů, jejichž autorem je Plutarchos. Zajímavostí je, že Shakespeare zhustil tři roky od Caesarovy smrti do Oktavianova nástupu (44-42 př. n. l.) do jediného týdne. Děj se odehrává převážně v Římě, později na bojišti u Filipp. Caesar se chystá slavit triumf nad Pompejem (poražený konzul), a proto se na ulicích srocují davy lidí. Tribunové jim vyčítají jejich názorovou nestálost. Ještě nedávno totiž takto oslavovali Pompeja. Když Caesar kráčí průvodem, je varován věštcem z lidu před slavnostmi, které chystá. Varování je oprávněné, protože se proti Caesarovi chystá spiknutí, vedené prozatím Kassiem. Jeden ze spiklenců (Cinna) se snaží získat Bruta ke spiknutí. Brutus však váhá, neboť mu Caesar důvěřuje. Cinna argumentuje tím, že Caesar musí padnout, už pro obecné blaho. Další den se k Brutovi dostaví spiklenci a ujednají spolek. Brutus odmítá přísahat, protože prý stačí čest a důvěra. Brutus se podílí na povstání z protidiktátorských pohnutek, nikoli z touhy po moci jako někteří. Caesar se má již brzy dostavit do senátu, ale jeho manželka Calpurine mu to rozmlouvá. Caesar se rozhoduje, že nepůjde. Brzy však přichází spiklenci a přemlouvají Caesara, aby šel, že ho chce senát korunovat. To si Caesar nemůže nechat ujít. Doprovázen spiklenci, senátory a Antoniem se vydává na cestu. Cestou jej očekává Artimedorus, aby ho varoval před spiklenci. Je však Caesarem odmítnut. V senátu Metelus Cimber žádá milost pro svého vypovězeného bratra a spiklenci se za něj přimlouvají. Caesar odmítá.

Tragédie Doc, iSilo,

Romeo and Juliet

Romeo a Julie

Divadelní hra Romeo a Julie je snad nejznámější Shakespearovou tragédií. Vznikla v začátcích jeho tvorby. Námětem je nešťastný osud dvou milenců pocházejících ze znesvářených rodin. Děj se odehrává v italském městě Veroně, kde žijí dva znepřátelené rody Kapuletů a Monteků a z mocenských důvodů se střetávají v bitkách.

Tragédie Doc, iSilo,

The Two Gentlemen of Verona

Dva kavalíři z Verony

Komedie iSilo

A Midsummer-Night's Dream

Sen noci Svatojánské

Shakespeare svou "sváteční komedii" napsal v roce 1595 nebo 1596. Její děj se odehrává během několika dnů v době, kdy se příroda po zimě probouzí k novému životu, ve dvou kvalitativně odlišných prostředích - na Athénském dvoře a v lese. Obě dvě prostředí mají svá specifika: dvůr athénského vévody Thesea reprezentuje přísnou státnost, zatímco v lese vládnou fantastické bytosti - elfové a víly, vedené králem víl Oberonem a jeho ženou Titánií, které svými kouzly proměňují osudy postav. Vůdčími motivy celé hry jsou sen, smír a oslava nového života (celou hru je možno pochopit pouze na pozadí oslavy příchodu plodivého období přírody a svatebního veselí).

Komedie iSilo







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=791