PDASoft

Detekován nový virus pro OS Symbian
Publikováno: Neděle, 16.01. 2005 - 00:00:00
Téma: Smartphone a vše kolem něj


Finská společnost F-Secure odhalila nový virus, který se zaměřuje speciálně na smartphony s operačním systémem Symbian. Tento nový virový červ byl pojmenován Lasco.


Lasco, podle společnosti F-Secure, se zaměřuje především na mobilní telefony řady Series 60, jako je například Nokia 7610, nebo Siemens SX1.

Nový virus vychází ze starého známého červího viru Cabir.H a používá bluetooth k přenosu infikovaného .SIS souboru. Naštěstí virus nepřenáší žádné další soubory, a tak není zatím ohroženo soukromí majitele mobilního telefonu. Je ovšem jistě jen otázkou času, až nějaký šikula virus takto modifikuje.

Virus pracuje tak, že nejdříve pomocí bluetooth vyhledává dostupné mobilní telefony, které jsou ve zjistitelném bluetooth režimu. Po nalezení takového dostupného telefonu, na něj vyšle soubor Velasco.sis, který obsahuje virus, a tím dojde k jeho replikaci. Pokud nový "uživatel" potvrdí příjem souboru a jeho instalaci, virus se nainstaluje, aktivuje a začne vyhledávat dostupné mobilní telefony pomocí bluetooth.

Podle společnosti F-Secure mohou být bez obav všichni majitelé smartphonů Series 60, kteří nemají bluetooth a nebo nemají na svém mobilním telefonu aktivně zapnutou volbu zjistitelný pomocí bluetooth.Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=879